Nebūk zombis

Dauguma žmonių yra užzombinti ir nesuvokia, kad Lietuvos miestai ir transportas turi rimtų problemų. O tie, kurie problemas suvokia, siūlo akivaizdžius ir paprastus sprendimus, kurie, deja, dažniausiai yra klaidingi. Beje, naujas autobusas, naujas dviračių takas ar nauja stotis dar nereiškia, kad situacija pagerėjo, nes po naujumo kauke slypi daugybė detalių.

Čia pateikiu įdomių ir vertingų straipsnių, knygų, tinklaraščių, FB grupių ir video nuorodas apie miestus. Paskutinis atnaujinimas: 2020-05-03.

Turinys

1 . . . Straipsniai
2 . . . Knygos
3 . . . Tinklaraščiai LT, EN, RU, DE
4 . . . Facebooko puslapiai ir grupės
5 . . . Laisvalaikio skaitiniai
6 . . . Laisvalaikio YouTube video

1. Straipsniai

Vox Populi:
Atvirai apie Lietuvos sostinę: tai Kišiniovas, galvojantis, kad yra Viena: gal praregėsite?
Atsakymas Vilniaus merui: stotis turi likti savo vietoje: apie stoties iškėlimą

„100 minčių“
Vilnius pažemintų pėsčiųjų sostinė
Viešojo transporto bėdos: kaip spręsti?
Didmiesčio problema Nr. 1 – kamščiai
Didmiesčio problema Nr. 2 – trūksta aikštelių
Pakeliui į automobilinę vergovę
Kaip turėtų atrodyti mūsų blokiniai rajonai
Vilniaus stotys: skaidyk ir naikink
Kas blogai su Vilniaus autobusų stotimi?

2. Knygos

Jan Gehl: Cities for People
Rekomenduoju 100%! Studentai turėtų rasti šitą knygą bibliotekoje (ypač architektūros skyriuje). Kiti gali susirasti nemažai straipsnių ir YouTube paskaitų.

Daugiau knygų rekomendacijų bus vėliau.

3. Tinklaraščiai

Lietuviškai

troleibusas.lt, apie troleibusus ir jų naikinimą. Aspektai, kurių paprastas žmogus nepastebi

Urbanistas.lt, apie gerą miestą

Angliškai

JAV ir Australijos transporto specifika labai skiriasi nuo Europos, o britiškas transportas nėra pavyzdinis. Jei žinot globalesnės tematikos tinklaraščių, parašykit apačioj.

Rusiškai

Varlamovas yra bene garsiausias Rusijos tinklaraštininkas, iš išsilavinimo architektas. Labai dažnai rašo straipsnius ir kuria video apie miestus, jų aplinką, transportą ir architektūrą ne tik Rusijoje, bet ir daugybėje pasaulio šalių (įskaitant Lietuvą). Turbūt pasaulyje nėra kito tokio produktyvaus tinklaraštininko ir jūtūberio apie miestus. Tame YouTube kanale galima pamatyti labai daug gerų ir blogų pavyzdžių tiek iš Rusijos (ekstremalūs vaizdai), tiek iš Vakarų Europos ir pabandyti suvokti, kur toje skalėje yra Lietuva. Deja, Lietuva savo miestų vystymu ir transportu labiau linksta į Rusijos pusę, nei į Europos.

Čeliabinsko urbanistas yra aktyvus pilietis ir jūtūberis, dėmesį skiriantis milijoniniam didmiesčiui Rusijos gilumoje. Net jeigu nemokate rusiškai, primygtinai rekomenduoju pažiūrėti, kaip atrodo Čeliabinskas, nes tai geriausia iliustracija, koks yra automobiliams, o ne žmonėms sukurtas miestas. Vakarų Europa prasirgo automobilizmu prieš 50 metų ir suvokė savo klaidas, o Čeliabinske ir šiandien tebestatomos baisios greitkelių estakados viduryje centro, neįgaliesiems nepritaikytos požeminės perėjos, ubagiškos pėsčiųjų tvoros ir panašios nesąmonės. Kartais tokie ekstremalūs pavyzdžiai labai aiškiai parodo, kokia kryptimi nereikia eiti Lietuvos miestams (deja, Vilnius ir toliau stato požemines perėjas be rampų, pėsčiųjų tvoreles ir geltonus šviečiančius perėjų skydus, kaip Čeliabinske).

Vokiškai

Zukunft Mobilität, labai išsamus tinklalapis apie įvairiausius miestų mobilumo aspektus su nuorodomis į naujausius tyrimus: infrastruktūra, autonominiai automobiliai, naujos mobilumo rūšys ir kt.

4. Facebooko puslapiai ir grupės

Vilnius.wtf Nuostabus FB puslapis apie Vilniaus gatves ir aplinką su nuotraukomis ir komentarais. Daug aspektų, apie kuriuos žmonės nesusimąsto. Rekomenduoju sekti!

Padėti vilniaus savivaldybei atskleidžia savivaldybės neįgalumą, melavimą ir dviveidiškumą nelegalaus parkavimo ir kitais klausimais.

Vilniaus gėda „Išsiaiškinkime kodėl Vilnius labiau panašus į Rusijos provinciją nei į Šiaurės Europos valstybės sostinę“

Lietuvos pėsčiųjų asociacijos FB gupė parodo pėsčiųjų patiriamus dalykus (savo rūpimus klausimus ir pastebėjimus galite rašyti ir jūs).

Forumas miestai.net – puikus išteklius viešojo transporto, infrastruktūros ir kitais klausimais.

5. Laisvalaikio skaitiniai

The Beauty of Transport: transporto dizainas, transporto architektūra ir transporto įtaka mene bei kultūroje. Įdomiam paskaitinėjimui.

Fabric of Paris: „Gražiausio pasaulio miesto gatvių, geležinkelių ir pastatų istorijos“

Transitmap.net Šimtai įvairių transporto schemų iš viso pasaulio.

6. Laisvalaikio YouTube video

Dedu nuorodas tik į tokius kanalus, iš kurių galima ką nors sužinoti, o ne tik pamatyt, kas ir taip stovi prieš akis su papildomais komentarais.

Jay Foreman YouTube kanale galite rasti įdomių video apie Londono transportą: troleibusus, tramvajus, greitkelius, oro uostus, dviračių takus. Su britišku humoru 🙂

The Tim Traveller yra britų keliautojas, apžiūrinėjantis įvairiausius geležinkelius, pamirštus projektus, įdomius pastatus ir kitką. Stilius panašus į Jay Foreman, apie 5 min. trukmės video su humoru.

Elias Go – gana naujas, bet įdomus rusiškas kanalas apie transportą ir miestus pusiau dokumentinio-kelioninio filmo formatu.

***

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s