Aguonpilis

Pirmiausia rekomenduoju perskaityti:

Netikri miestai, arba geokūryba

Jei jau žinote, kas yra geokūryba (tai toks pomėgis – kūrybinis užsiėmimas) arba jums tiesiog smalsu, šiame puslapyje galite pasižiūrėti mano kurto miesto eskizus.

Pastaba: šitas miestas yra tik eskizuose ir nebaigtas. Čia galite pažiūrėti daug užbaigtesnio ir ištobulinto miesto žemėlapio vaizdų: Girpilis.

1. Aguonpilis

20160318_231524
Pirmasis eskizas – viršuje kairėje

Viskas prasidėjo nuo šito eskizo. Iš pradžių norėjau miesto su tokiu reljefu (ištaškuotu eskize). Viena upė – Nemuno dydžio, kita – šiek tiek mažesnė.

20160318_231608
Senosios miesto dalies, arba Senamiesčio, eskizas su jau nutiestu geležinkeliu ir stotimi
20160318_231629
Pagrindiniai keliai
20160318_231820
Senamiestis (nuotrauka apversta)
20160318_231729
Pirmasis ne tik centrinės dalies eskizas. Pažymėjau geležinkelius (turėdamas galvoje, kokia tvarka jie buvo nutiesti), pagrindinius kelus ir šalia jų įsikūrusias gyvenvietes ir kaimus

Vadovaujuosi tokia logika: viskas prasideda nuo gynybinio įtvirtinimo, piliakalnio ar pilies dar akmens ar bronzos amžiaus laikais. Ji turi stovėti prie kokios nors upės. Tada šalia piliakalnio ar į pilį vedančio kelio pradeda kurtis gyvenvietė. Vėliau (galbūt viduramžiais) ir į gyvenvietę/miestą vedančius kelius apstato namais, tų kelių kryžeklėse susikuria kaimeliai. Jie plečiasi, sudarydami didesnes gyvenvietes, kurios nebūtinai jungiasi su „senamiesčiu“. Caro laikais nutiesiamas geležinkelis, atsiranda daugiau kvartalų, kurie suplanuoti jau iš anksto. Kai kurios šalia miesto esančios gyvenvietės ir kaimai tampa jo dalimi. Susikuria pramonė. Tarpukariu atsiranda keletas įdomiai suprojektuotų kvartalų, dažniausiai – individualių gyvenamųjų namų. Padaugėja pramonės įmonių, galbūt atsiranda daugiau geležinkelių ar jų atšakų. Sovietmečiu atsiranda daugybė naujų pramonės ir gyvenamųjų rajonų, miestas absorbuoja dar daugiau aplinkinių gyvenviečių, o jeigu ir neabsorbuoja, jos vis tiek išvystomos ir įgauna savo daugiabučių bei pramonės kvartalų. Tarybiniais laikais taip pat kai kurios gatvės senojoje miesto dalyje tampa magistralinėmis. Labiau vystomas viešasis transportas. Nepriklausomybės laikais panaudojamos apleistos teritorijos centrinėje miesto dalyje, galbūt atsiranda daugiau mikrorajonų miesto pakraščiuose, daugiabučių kvartalai, LEZ. Štai tokia schema vadovaujuosi kurdamas savo miestą.

20160318_231809
Kur veda geležinkeliai iš Aguonpilio?
20160318_231905
Visiškai kitoks eskizas. Pergalvojau centrinės daies struktūrą. Taip pat pasižymėjau savo mintis, kur koks kvartalas ar įžymus objektas gali stovėt. Negana to, pakeičiau ir upių vagas. Nusprendžiau, kad ankstesniuose eskizuose pavaizduotas miestas neįmanomas, nes senamiesčio centrinė dalis neprieina prie jokios upės. Dabar pilis visai šalia upių santakos.
20160318_231915
Bendra miesto schema. Geltona – senoji miesto dalis, šviesiai oranžinė – devyniolikto ir dvidešimto a. pradžios kvartalai, tamsiai ruda – sovietmečio gyvenamieji rajonai, pilka – pramonės rajonai, žalia – parkai, miškai ir laukai.

20160318_23215520160318_232226

Tai tiek iš Aguonpilio.

2.

Dar vienas mano kuriamo miesto Aguonpilio žemėlapio eskizas.

aguonpilis2

3.

Pagrindiniai keliai ir geležinkeliai

Viename įraše aprašiau, kaip galima kurti miestus. Dabar pamatysite, kaip kuriu naują savo miestą Aguonpilį – čia trečias eskizų atnaujinimas.

Ankstesniuose eskizuose bandžiau išdėliot pagrindinius kelius, kurie nusistovėjo dar Viduramžiais. Logika tokia: nusipiešiu vietovės planą (upes, ežerus), tada tvirtovės vietą. Aplink ją išauga miestelis, į tvirtovę veda visi keliai. Atsiranda kelių, jungiančių aplinkinius kaimelius ir miestelį. Vėliau nutiesiamas vienas geležinkelis, po kurio laiko ir naujos jo atšakos. Taip susiformuoja miesto pagrindas.

Taigi norėjau detalesnio eskizo, kuriame matytųsi pagrindiniai keliai, geležinkeliai ir upės, miškai.

20160629_153635.jpg

Čia ankstesnis eskizas, pagal kurį padariau didesnįjį:

Na

Užsidėjęs kalkinio popieriaus smulkiau pažymėjau gatves ir miesto rajonus. Geltona: senamiestis, miestelių, kaimelių centrai (statybos laikas: iki XX a.) Šviesiai gelsvai – daugiabučių rajonai. Pilkai – pramonės rajonai, tamsiai žaliai – miškai.

20160628_113849 - Copy

Vis dėl to šitas eskizas netinka. Miestas per daug išsibarstęs, nerealus. Nėra vientisumo ir aiškios krypties, į kurią pusę miestas buvo vystytas XX amžiuje.

*

Kol kas šio miesto kūrimas sustojęs. Dabar manau, kad galbūt nereikia iš pradžių daryt tokių eskizų, nes iš karto atmetu idėją, o žemėlapio braižyti taip ir nepradedu.