Turistų košmaras Trakuose | Stoties atgarsiai #2

Kur vertėtų apsilankyti užsieniečiams Lietuvoje? Žinoma, ir Trakuose! Tad ką gi pamato kultūringi ir prie estetiškos aplinkos pripratę vakarų Europos piliečiai, keliaudami iš Vilniaus į Trakų pilį autobusu?

Atsakymas: tai, ko net baisiausiame košmare neregėjo. Jeigu Panevėžio autobusų stotyje būtų galima kurti filmą apie sovietmečio kasdienybę, tai Trakuose – apie Černobylį, praėjus 25 metams po katastrofos.

Tęsiu reportažų seriją Stoties atgarsiai.

Dabartinė autobusų stotis tikrai apleista. Niekas nesako, kad apleistų teritorijų nereikia tvarkyti. Bet iškyla klausimas, o kodėl jos apleistos? Kas jas apleido? Gal taikant sovietmečio „metodiką“, apleista sąmoningai? Tam, kad būtų lengviau baksnoti televizijos kamera į autobusų stoties duobes, nurodant vienintelį galimą kelią – naujo monstro statybas?

Viena apklausa sako, kad 9 iš 10 Trakų gyventojų nepatenkinti dabartine autobusų stoties būkle. Man atrodo, tai tas dešimtas savo nuomonės neatskleidęs žmogus buvo laukimo salėje miegantis benamis (žr. nuotraukas žemiau).

Pradedam reportažą!

1.  Pimiausia reikėtų pagirti Trakus, kad rekonstravo savo pagrindines gatves šiuolaikiškai – su žiedinėmis sankryžomis, siaura važiuojamąja dalimi, raudono asfalto dviračių takais abipus gatvės. Iki šiol juk buvo tipiškas tarybinis nesusipratimas – per plati gatvė su siaurais šaligatviais.

20171104_120258

2. Raudonos čerpės turėjo atkartoti pilies motyvą…

20171008_134630

3. Čia išlipa autobusu atvažiavę turistai iš Vilniaus.

20171008_134607

4. Iš vienos pusės išorinis vaizdas gal ir nėra tragiškas. Yra net pigiausi dviračių stovai.

20171008_134239

5. Iš kitos pusės jau blogiau – plytos išbyrėjusios, sienos patamsėjusios.

20171104_120703

6. Visur pilna kebabų iškabų ir švieslenčių. Kaip čia yra, kad net kažkokios nusmurgusios kebabinės gali leisti sau užsikabinti penkiolika atspausdintų iškabų ir dvi švieslentes, o stotyje tvarkaraštis ranka rašytas?

20171008_134305

7. Žinote, kas čia? Ogi įėjimas į laukimo salę! Durys aklinos, užrašų nėra, o langą dengia reklamos…

20171008_134417

8. Laukimo salė tamsi, sovietinio dažymo. Baldai autentiški.

20171008_134523

9. Miegantis bomžas.

20171008_134506

10. Aš tikrai neturiu nieko prieš analoginius dalykus, pavyzdžiui, ranka rašytus grafikus. Turbūt kažkokia stoties darbuotoja jau ne vieną dešimtį metų taiso šitą tvarkaraštį, ir viskas padaryta gana estetiškai, šriftas gražus. Pagarba jai.

20171008_134458

Bet dėl dievo meilės, gal jau užteks? Kaip turistui, norinčiam iš Trakų pilies sugrįžti į Vilnių, suprasti tokį tvarkaraštį? Galų gale, juk galima būtų viską per valandą suvesti į kompiuterį, gražiai pamaketuoti, pridėti šiek tiek angliškų pastabų ir atspausdinti. Kodėl XXI amžiuje, kai kiekvienuose namuose yra po kompiuterį ir spausdintuvą, niekam nekilo tokia mintis? Kodėl užsieniečiai, užsukę pažiūrėti autobuso išvykimo laikų, turi pasijausti kaip kokioje Afrikos šalyje be šiuolaikinių technologijų?

Ir jeigu jums kyla klausimas, kodėl užsieniečiams Lietuva labiau asocijuojasi su postsocialistine Rytų Europa ir tarybinėmis griuvenomis, negu su Europa – štai jums atsakymas. Per 10-15 metų nė vienam autobusų parko darbuotojui, nė vienam turizmo informacijos centro darbuotojui, nė vienam valdininkui, nė vienam merui – NIEKAM – nekilo mintis nors kažką pagerinti šioje autobusų stotyje. Net tvarkaraščio atspausdinti nesugalvota. Kur čia problema – ar senoje autobusų stotyje, ar žmonių galvose?

Post Scriptum

Dabar verslininkai pasiūlė pastatyti naują 5 kartus didesnio ploto angarą su prekybos centru. Žymiai masyvesnis pastatas, prekybcentris, išasfaltuotas dar likęs neasfaltuotas plotas… O juk vieta ypatinga – tarp dviejų ežerų, šalia pagrindinės gatvės – savotiški miesto vartai.

Straipsnelis Post Scriptum – šis tas apie siūlomą naują autobusų stotį bei įdomias viešojo transporto galimybes.

Rekomenduoju

Įrašų serija Stoties atgarsiai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s