Neužbaigtas TV bokštas | Beveik realybė #1

Kažkada perskaičiau tokią mintį: Lietuvos istorijoj vis kas nors nepasiseka, nieko iki galo nepadaro. Tai Vytauto karūną atima, tai Dariaus ir Girėno lėktuvą numuša, tai dar kas… Nesėkmės visokios. Kai buvau vaikas, kiekvienas toks „beveik“ man neduodavo ramybės. Ir ne tik istorijoj, bet ir mieste. Tai koks šaligatvis ne iki galo nutiestas, tai trūksta apšvietimo stulpo, tai plytelės išvogtos. Fantazuoji tada žmogus sau, o jei būtų kitaip? Kiekvienas nutrūkęs dalykas kėlė smalsumą.

Štai, pavyzdžiui, Tarybų sąjunga. Statė miestus, tiesė gatves. Staiga viskas nutrūksta. Vos ne kiekviename didesniame mieste liko nenutiestų gatvių, nebaigtų statyti daugiabučių, ligoninių, viešbučių, mikrorajonų. Pagalvokite apie savo miestą ir tikrai prisiminsite nors vieną tokį neužbaigtą objektą.

Prieš kokius dešimt metų, kai buvau vaikas, mėgdavau žiūrinėt Google Maps palydovines nuotraukas. Ten kiekviename mieste pamatydavau įvairių neužbaigtumo pėdsakų: nebaigtų pastatų, iškasinėtų griovių būsimoms gatvėms. Ir vėl kiekvienas „beveik“ man neduodavo ramybės. Labai daug „beveik“ dalykų turi ir Vilnius, apie juos parašysiu vėlėliau.

bokstas8

Bet dabar apie tokią beveik realybę, kuri mane sukrėtė labai neseniai. Nusprendžiau rusiškoj interneto daly paieškot visokių nebaigtų projektų. Ir, ko buvo galima tikėtis, man išmetė nemažai visokių viešbučių, gamyklų, ligoninių, atominių elektrinių. Vienas nebaigtas objektas patraukė mano akį – tai buvo nebaigtas televizijos bokštas!

Beveik Jekaterinburgo pažiba

bokstas7

Jekaterinburgo mieste nuo 1983 m. dygo naujas televizijos bokštas. Jis turėjo tapti antru aukščiausiu tokio tipo objektu Tarybų sąjungoje (po Ostankino TV bokšto Maskvoje). Betoninės dalies aukštis – 220 metrų, o virš jos turėjo iškilti 141 m metalinė antena, radijo ir televizijos signalu aprūpinanti visą Sverdlovsko sritį. Viskas turėjo būti užbaigta 1988 m. spalio 1 dienai, bet dėl perestroikos prasidėjo finansiniai sunkumai. Statybos užsitęsė, reikėdavo laukti savaitėmis, nes trūko tai betono, tai armatūros. Betoninę dalį šiaip ne taip užbaigė 1989 m., o 1991 m. bokštas galutinai apleistas.

tower-1

Vizualizacija iš 1987 m. žurnalo (viršuje) ir dabartinis vaizdas (apačioje).

satboycom 1

e1.ru 1

Bokšto papėdė

bokstas mieste

90-ųjų viduryje į bokštą pradėjo laipiot kas netingi – savižudžiai, adrenalino mėgėjai, parašiutininkai, „ruferiai“. YouTub’ėj yra ne vienas filmukas.

dr-ural.ru

Ant bokšto viduje esančių pastolių buvo ir „pasimovusių“ nelaimėlių

Prikelti naujam gyvenimui ar ne?

2012-2013 m. buvo kalbama, kad bokšto griauti nepasimoka, nes jis pastatytas iš tvirto betono. Be to, betonas kuo toliau, tuo labiau tvirtėja. Ekspertizė atskleidė, kad dabar betono stipris 1,5 karto didesnis už projektinį. Dar vienas dalykas – po bokštu išlieti milžiniški pamatai. Gana panašus yra Vilniaus TV bokštas, kurio pamatai – tarsi pusė sferos:

Buvo paskelbtas konkursas, kaip bokštą rekonstruoti, pateikta įvairių variantų (cerkvė, švyturys, parodų salės…). Dar buvo kalbų, kad bokštą perdarys, pakeis paskirtį, o kitoje vietoje statys mažesnį televizijos bokštą.

bokstas11

Vienas iš šlykštesnių konkursinių darbų

Lemtingas nuosprendis

Galų gale priartėjo 2018 m. futbolo pasaulio čempionatas ir neoficialų miesto simbolį jau nutarta nugriauti, jam gyventi liko tik mažiau nei 170 dienų. Žmonės ir protestavo, ir rašė laišką Putinui. Bet darbai jau prasidėjo. Bokštą sprogdins turbūt balandžio mėnesį.

bokstas1

Ruošiama aikštelė, kur nukris bokštas.

bokstas4

Bet visai šalia yra saugomi istoriniai pastatai.

bokstas3

bokstas5

Bokštas yra tapęs tikru miesto simboliu. Yra ir magnetukų, ir atvirukų, ir paveikslų su jo atvaizdu. Vienas dailininkas nuolatos piešia šį objektą, primenantį Babelio bokštą Biblijoje…

bokstas2
Atvirukas su užrašu „Kas nekuria, tas griauna“.

bokstas12

Kol kas bokštas stovi kaip stovėjęs. Kai susprogs, turbūt trumpam blykstels viso pasaulio medijose. Ir iškeliaus į amžinybę.

2018 vasario 4 d.

Rekomenduoju

Ką pažiūrėt

Šiek tiek iš istorijos:

Įlipimas 🙂

Laukite daugiau serijos „Beveik realybė“ įrašų apie vos vos neįgyvendintus projektus!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s