Veneros projektas: kaip patobulinti pasaulį?

Visuomenė be skurdo, nusikaltimų, karų ir nelygybės – jau sena žmonijos svajonė. Jau šimtą metų skaičiuojantis futuristas Žakas Fresko (Jacque Fresco, g. 1916) kone visą gyvenimą kūrė viziją, kaip sukurti tokį pasaulį. Iš šio pramonės inžinieriumi dirbusio žmogaus idėjų kilo vadinamasis Veneros projektas (The Venus Project). Tai judėjimas, kuris siekia parodyti, kaip atsisakę prietarų, išankstinių nuostatų, rinkos ekonomikos, darniai vystydami miestus, tikslingai naudodami ir skirstydami išteklius galime žymiai patobulinti savo ir visos planetos gyvenimą.

Pasaulis yra turtingas savo ištekliais, tik reikia gerai juos panaudoti, kad išnyktų skurdas, badas, nusikaltimai ir kitos problemos – maždaug taip galime perfrazuoti Žako Fresko mintis. Jis jau nuo 1975-ųjų su Roksana Medous (Roxanne Meadows) skleidžia tokias idėjas, kuria filmus, daro modelius.

Ateities miestas

939e3-trintiŠtai kaip atrodytų ateities miestas. Jis turėtų žiedinį planą: svarbiausios mokslo institucijos – pačiame centre, toliau – daugiabučiai, parkai su nuosavais namais, už jų auginama žemės ūkio produkcija.

Naujus miestus statyti yra pigiau negu atnaujinti ir išlaikyti senus, nes būtų suvienodinti statybiniai elementai, pastatų dalys būtų pagaminamos automatizuotose gamyklose ir sumontuojamos statybos aikštelėje arba tiesiog išliejamos iš betono vietoje! Naudojant vienodas statybos technologijas ir suprojektavus įvairius pastatus, jų kvartalus, galima užstatyti ištisas miestų dalis be didelių statybų ir projektavimo išlaidų. Masinės statybos tarybiniais laikais turėjo panašų principą – tarybiniai daugiabučiai užsitarnavo prastą vardą dėl technologijų netobulumo, tačiau pagalvokite, kokio lygio namus galima pastatyti dabartinėmis technologijomis!

Vis dėlto…

Žinoma, Veneros projekto vizija apima ne vien tik techninę pusę – reikia ir pokyčio šiandieninėje vertybių sistemoje. Kitu atveju ateities miestuose, nors ir ganėtinai pažangiuose techniškai, turėsime tas pačias problemas – skurdą, nusikalstamumą, išankstinius nusistatymus, neapsišvietimą.

Be miestų išplanavimo, jų statybos, siūlomi dar ir plaukiojančių, povandeninių miestų ir transporto modeliai. Siūlau pasižiūrėti šį puikų filmuką, kad sužinotumėte daugiau.

 

Štai kaip viskas galėtų atrodyti, jei pasaulio žmonės susivienytų ir išnaudotų mokslo potencialą. Kol kas panašiausias į Veneros projekto modelius dalykas yra Masdaro miestas, šiuo metu statomas Abu Dabyje, JAE. Apie jį galite pasiskaityti ankstesniame įraše.

Siūlau pažiūrėti naujus dokumentinius filmus

Papildymas (2016-08-03): praėjus šešeriems metams, Veneros projektas gerokai išpopuliarėjo ir Lietuvoje. Jau yra daugybė į lietuvių kalbą išverstų pokalbių su Žaku Fresko YouTube svetainėje. Išleisti ir nauji dokumentiniai filmai, pavyzdžiui, Rojus ar nebūtis (Paradise or Oblivion).

Naujausias – Mūsų pasirinkimas (The Choice ir Ours):

Kiekvienam išsilavinusiam žmogui patarčiau pasidomėti Žako Fresko ir Veneros projekto idėjomis. Jos parodo, koks ribotas mūsų supratimas, kiek daug išankstinių nuostatų mes turime ir kaip patys stabdome savo visuomenės vystymąsi.

Ką dar paskaityti

2 mintys apie “Veneros projektas: kaip patobulinti pasaulį?

 1. Kažkada, jaunas būdamas, įsivaizdavau panašius miestus (fantastinės literatūros įtaka). Bet matant, kokie žmonės destruktyvūs, nemanau kad tokių dalykų sulauksim šiame šimtmetyje. Nebent turtingiesiems, nemąstant apie išteklius
  Bet kuriuo atveju dėkui už įdomų blogą autoriui – daug gerų minčių.

  Patinka

  1. Gal nebūtinai destruktyvūs, o tiesiog savanaudiški.
   Po kurio laiko supratau, kad geriau bandyt tobulint tai, kas jau yra. Nes jeigu dabartinės situacijos negalim pakankamai pagerint, tai ką jau kalbėti apie kažką radikaliai skirtingo. Dabar laikausi Voltero požiūrio, kad reikia „darbuotis savo sode“.
   P. S. Ačiū už komentarą!

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s